Congratulations to Athletics Team
Date : 2018-11-21 (Wednesday)
Activity Category : Highlight
The School Athletics Team has participated in Sha Tin and Sai Kung District Inter-school Cross-country Competition and Sha Tin District Age Group Athletic Meet 2018. We obtained excellent results, the awardees are as follow:

Sha Tin and Sai Kung District Inter-school Cross-country Competition:

2 John       Tsang Hoi Ying

Women’s Individual 1st Runner-up (C Grade)

2 John       Tsui Tsz Wai

Men’s Individual 1st Runner-up (C Grade)

 

Sha Tin District Age Group Athletic Meet 2018:

6 John         Ng Fong Ki

Women's Shot Put Champion (Group FC)

5 Matthew   Fan Lok Sum

Women’s 800m Champion (Group FC)

5 John         Lee Wing Lui

Women’s 1500m Champion (Group FC)

6 Matthew   Yip Hon Lam

Women’s Javelin Throw 1st Runner-up (Group FC)

5 Matthew   Chan Yan Yi

Women’s Shot Put 1st Runner-up  (Group FC)

5 Matthew   Kwok Shan Shan 

Women’s 1500m 1st Runner-up (Group FC)

4 Matthew    Wan Sui Ting

Women’s Long Jump 1st Runner-up (Group FD)

3 Matthew    Liu Wun Ki

Women’s Shot Put 1st Runner-up (Group FD)

3 Matthew    Wu Ching

Women’s 400m 1st Runner-up (Group FD)

2 John          Chan Wing Yu

Women’s 400m 1st Runner-up (Group FE)

1 Matthew    Wu Hin Ming

Men’s 100m 1st Runner-up (Group ME) & Men’s 60m 1st Runner-up (Group ME)

5 John          Chan Ying Ching

Women’s Javelin Throw 2nd Runner-up (Group FC)

5 Luke          Wu Cheuk Kan

Women’s 100m 2nd Runner-up (Group FC)

5 Matthew    Yip Sin Tung

Women’s Shot put 2nd Runner-up (Group FC)

2 John          Tsang Hoi Ying

Women’s 1500m 2nd Runner-up (Group FD)

2 Luke           Lau Yik Suen

Women’s 200m 2nd Runner-up (Group FD)

5 Matthew     Yu Zhen Feng

Men’s 800m 2nd Runner-up (Group MC)

1 Matthew     Cheng Ha Yiu Ralph

Men’s 60m 2nd Runner-up (Group ME)

 

 







© 2018 All Rights ReservedAddress : Jat Min Chuen ShatinTel : 26471358Fax : 26479606Visitors : 4527303
Powered By Friendly Portal System 8.47